„Livada de la scoala” prinde din ce in ce mai multe radacini

Sambata, 6 aprilie 2019, peste 70 de voluntari ai companiei Antibiotice s-au implicat in proiectul „Livada de la scoala”, derulat de FundatiaAntibiotice Stiinta si Suflet” plantand 150 de pomi fructiferi la Scoala Gimnaziala Speciala „Constantin Paunescu” Iasi si la Centrul de ingrijire de zi pentru copii aflati in situatii de risc, sat Cornesti comuna Miroslava.

Tot in aceiasi campanie de plantare, angajatii Antibiotice au sprijinit elevii de la Scoala Gimnaziala Rediu la plantarea a inca 50 de pomi fructiferi, in completarea livezii infiintate in toamna anului trecut.

„Livada de la scoala” este un proiect prin care angajatii Antibiotice doresc sa insufle tinerei generatii respectul fata de protejarea mediului inconjurator, mentinerea unui stil de viata sanatos dar si cultivarea spiritului civic in comunitate.

„In acest an, proiectul Livada de la scoala a fost implementat in scolile speciale de invatamant pentru a oferi o sursa de sanatate si un mediu propice pentru terapia elevilor din aceste unitati. Prin puterea exemplului oferit de angajatii nostri, Livada a crescut si a prins radacini in zece scoli din judetul Iasi, devenind un spatiu propice derularii de proiecte educative si care privesc mediul inconjurator”, a declarat Cristina Stoica, Consilier Responsabilitate Sociala, Antibiotice.

In Scoala Speciala Gimnaziala „Constantin Paunescu” Iasi invata elevi cu diferite deficiente mintale printre care cea mai frecventa afectiune este autismul.

 „Livada de la Scoala” reprezinta pentru elevii nostri o oportunitate de a contribui la protejarea mediului inconjurator si de a participa prin activitati de terapie la intretinerea pomilor fructiferi. Proiectul este un exemplu de implicare a companiei Antibiotice in comunitate pentru elevii nostri care vor beneficia de roadele acestei livezi in contextul unei alimentatii sanatoase”, a declarat prof. Sorin Gabriel Danila, director, Scoala Gimnaziala Speciala „Constantin Paunescu”.

La Centrul de ingrijire de zi pentru copiii aflati in situatii de risc din satul Cornesti sunt ingrijiti peste 50 de elevi aflati in situatii de risc de institutionalizare, proveniti din familii numeroase, dezorganizate, cu un nivel scazut de venituri si risc de abandon scolar.

  „Livada de la scoala a dat o utilitate spatiului neutilizat din preajma centrului, fiind si un prilej de a responsabiliza copiii cu etapele ingrijirii unei livezi. Fiecare copil va primi in custodie un pom fructifer, avand in vedere ca in centru sunt prezenti zilnic un numar de 50 de copii cu varste intre 7 -15 ani care beneficiaza aici de o masa calda. Prin acest proiect doresc sa-i facem sa inteleaga ca orice activitate facuta cu grija si responsabilitate da roade”, a declarat consilier educator Victoria Sacultanu coordonator Centrul de ingrijire de zi pentru copii aflati in situatii de risc sat Cornesti, comuna Miroslava.

In cei trei ani ai proiectului „Livada de la scoala”, peste 300 de angajati ai companiei Antibiotice s-au implicat in mod voluntar, impreuna cu familiile lor, in transformarea spatiile nefolosite din incinta scolilor in livezi de pomi fructiferi. Localitatile unde au prins radacina peste 910 de pomi fructiferi sunt: Miroslava, Proselnici, Vorovesti, Valea Lupului, Uricani, Letcani, Cogeasca, Rediu, Cornesti si Iasi intr-o zona verde dar si o sursa de sanatate pentru elevi.

Copacii vor fi ingrijiti de elevi pana la finalizarea studiilor gimnaziale predand apoi stafeta generatiilor viitoare.

Vezi toate noutatile ▸